HA HA HA-GA
Opis książki

Twórczość Ha-Gi – ilustratorki i karykaturzystki, kiedyś uwielbianej przez Juliana Tuwima, Witolda Gombrowicza oraz czytelników magazynu „Szpilki” – dziś ignorowana przez historyków sztuki i nieznana szerokiej publiczności, wymaga ponownego odkrycia. Z okazji setnej rocznicy urodzin artystki nakładem Fundacji Bęc Zmiana ukazuje się wybór jej najbardziej charakterystycznych rysunków, zebranych pod tytułem Ha Ha Ha-Ga.

“Próbuję to sobie wyobrazić – mam przez prawie czterdzieści lat robić co tydzień do jednego magazynu dwa rysunki satyryczne, w miarę aktualne, najlepiej śmieszne. Co za męka, kara i niemożliwość! A jednak Ha-Ga właśnie tak rysowała do «Szpilek», od 1936 roku [z przerwą na wojnę] aż do nagłej śmierci w 1975 roku. Jak to wyglądało od strony formalnej, opisywała mi jej córka, Zuzanna Lipińska: «Mama zatrzymywała mnie w biegu, bym przybrała jakąś potrzebną pozę, robiła szybki szkic i mogłam lecieć dalej»” – ze wstępu Anny Niesterowicz.

 Ha ha Ha-ga – ilustracja z książki


O Autorce

Anna Gosławska-Lipińska – rysowniczka, ilustratorka, karykaturzystka podpisująca się pseudonimem Ha-Ga, łożonym z pierwszych i ostatnich liter imienia, którym się posługiwała, i panieńskiego nazwiska (Hanka Gosławska). Urodziła się 22 października 1915 roku w Moskwie, zmarła w Warszawie 14 kwietnia 1975 roku. Przed wojną studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Kotarbińskiego. W 1937 r. wyszła za mąż za Eryka Lipińskiego, jednego z założycieli i ówczesnego redaktora naczelnego "Szpilek". Swój pierwszy rysunek satyryczny umieściła w "Szpilkach" w 1936 r. Od tego czasu, przez prawie 40 lat (z przerwą na okres wojny) co tydzień publikowała w tym piśmie dwa rysunki, przedstawiające dialog dwóch osób, ubranych według ostatniej mody. 

  Ha ha Ha-ga – ilustracja z książki

Prasa

Jerzy S. Majewski, "Gazeta Stołeczna": Rysowniczka Ha-Ga. Niegdyś niezwykle popularna i rozpoznawalna
Violetta Szostak, "Wysokie Obcasy": Ha-Ga
Eliza Szybowicz, "Znak": Nowoczesność w obrazkach
Agnieszka Warnke, culture.pl: Anna Gosławska-Lipińska, "Ha Ha Ha-Ga"


Kup on-line

Papier: www.sklep.beczmiana.pl

 

Informacje wydawnicze

Anna Gosławska-Lipińska: Ha ha Ha-Ga
Fundacja Bęc Zmiana, Warszawa 2016
ISBN 978-83-62418-53-4
Liczba stron: 216, oprawa miękka

Koncepcja publikacji i wybór rysunków: Anna Niesterowicz
Teksty: Zuzanna Lipińska, Katarzyna Murawska-Muthesius, Anna Niesterowicz
Redakcja i korekta: Elżbieta Staśkiewicz
Przygotowanie rysunków, projekt graficzny i skład: Zuzanna Lipińska
Koordynacja: Ela Petruk

Cena: 29 zł

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.