Bęc Zmiana

MUZEUM DIZAJNU: NOŁ STAJL


<<< Proj. okładki: Josef Mueller-Brockmann (1961)

Nie od dziś projektanci spierają się o styl i treść, formę i funkcję w projektowaniu. Projektant Dieter Rams za dobry dizajn uznał ten, w którym jest jak najmniej dizajnu.

Książki z tzw. szkoły szwajcarskiej odzwierciedlają wpływ teorii, zgodnie z którą w układzie typograficznym powinno być użytych jak najmniej środków typograficznego wyrazu – jeden krój, jedna odmiana, jeden stopień (jeśli to możliwe). Hierarchię informacji i układ typograficzny budują wówczas odległości między wierszami. Poprzez minimalistyczną w formie okładkę czytelnik dostaje jasny sygnał, że w książce liczy się przede wszystkim jej treść.

Pod koniec lat 60. i na początku 70. pojawiają się okładki minimalistyczne, skromne w wyrazie. Ich forma jest pochodną tzw. stylu szwajcarskiego, ale one same są pozbawione rygorystycznego uporządkowania charakterystycznego dla typografii szwajcarskiej.<<< Projekt okładki katalogu Najpiękniejsze książki Szwajcarii 2013: Maximage - David Keshavjee i Julien Tavelli (2014)

Za jeden ze współczesnych projektów w „stylu bez stylu” można by uznać okładkę katalogu ostatniej edycji konkursu Najpiękniejsze książki Szwajcarii 2013, zaprojektowaną przez studio Maximage w 2014 roku. Ale to tylko pozór. Projektanci zwodzą nas prostotą układu typograficznego, jednocześnie aplikując prosty krój przy użyciu folii holograficznej. Czy styl bez stylu jest w ogóle możliwy?


<<< Autor nieznany (1970)

 


<<< Autor nieznany (1971)

 


<<< Kenneth R. Deardorff (1976)

 


<<< Charles i Ruth Kaplan (1978)
Magdalena Frankowska – projektantka, współzałożycielka Fontarte – studia graficznego i niezależnego mikrowydawnictwa, współautorka (wraz z Arturem Frankowskim) książki Henryk Berlewi (2009). Kuratorka wystaw najnowszej polskiej grafiki użytkowej. Gromadzi, zbiera i przechowuje (analogowo i wirtualnie) wybrane realizacje graficzno-wydawnicze z ostatnich kilkudziesięciu lat, tworząc osobisty zalążek muzeum designu.
(www.fontarte.com)

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.