Bęc Zmiana

PASAŻ RÓŻY/ ŁÓDŹ, OD 18.10


<<< Prace nad "Pasażem róży" Joanny Rajkowskiej przy ul. Piotrkowskiej 3 w Łodzi, fot. materiały promocyjne

Jedna z najbardziej spektakularnych instalacji w przestrzeni publicznej Pasaż Róży autorstwa Joanny Rajkowskiej szczelnie zakrywa ściany budynków w łódzkim pasażu nieregularnie pociętymi kawałkami luster. Założeniem artystki było wydobycie wszystkich detali architektonicznych – glifów, odrzwi, gzymsów oraz wszelkich nieregularności elewacji. Powstała w ten sposób „organicznie wrośnięta w architekturę tkanka”, „architektoniczna skóra”. Patrzenie, jako proces, jest tu punktem odniesienia, ale również źródłem namysłu i obiektem fascynacji. Co więcej, widzenie jako część tego procesu zostaje sprowadzone do niemal fizjologicznego fenomenu odbioru obrazu. Intencją artystki jest zatrzymanie widza na poziomie oczarowania samą możliwością widzenia. Architektoniczna skóra, jaką obrosły oficyny dawnego Hotelu Polskiego to nic innego jak siatkówka, światłoczuły instrument, w jaki wyposażone są oczy.

Pasaż Róży ma dla mnie dwojakie znaczenie. Z jednej strony jest to nawiązanie do lokalizacji projektu – wąskiego podwórka na tyłach kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 3. Podwórko ma stać się pasażem, przejściem do ul. Zachodniej, dokąd życie z Piotrkowskiej ucieka w stronę zespołu Manufaktury. Jest to idea zbudowania specjalnego miejsca – traktu, i tym samym przekierowania ludzkiej obecności i uwagi. Z drugiej strony Pasaż Róży obrazuje drogę, jaką przeszła moja córeczka Róża – od niewidzenia, do widzenia. – mówi autorka projektu, Joanna Rajkowska.

Projekt zrealizowany został w ramach Festiwalu Czterech Kultur.

PASAŻ RÓŻY
od 18.10
Łódź, ul. Piotrkowska 3
www.4kultury.pl

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.