Bęc Zmiana

MUZEUM DIZAJNU: STRUKTURALNA ISTOTA RZECZY

 <<<"Habitat de demain", projekt plakatu do wystawy Japanese Habitat Expo: Takenobu Igarashi (1985)

Josef Müller-Brockmann rozważając stosowanie siatki w projektowaniu zauważył, że "praca projektanta powinna się opierać na myśleniu matematycznym, być klarowna, przejrzysta, rzeczowa, funkcjonalna i estetyczna. A zatem praca powinna być wkładem w kulturę powszechną i stanowić jej część".*

Stosując tego rodzaju myślenie o porządkowaniu przestrzeni projektant zbliża się ku architektonicznym zasadom.


<<<portfel "FUCK", Undercover (2012)

 

Czasami projektant graficzny staje się "budowniczym przestrzeni płaskich" nie tylko w typografii składu książki. Okładki książek, płyt, kroje pism, a nawet wzory tkanin w których graficzne struktury naśladują architektoniczne konstrukcje, przyciągają i cieszą oko użytkownika. Często w nieoczywisty, abstrakcyjny sposób oddają istotę myśli zawartej w książce lub muzyki nagranej na płycie. A czasem są grą, zabawą z użytkownikiem jak tkanina ze wzorem struktur układających się w słowo "FUCK" na portfelu.

*J. Müller-Brockmann, "Filozofia siatki w projektowaniu" [w:] "Widzieć wiedzieć", Kraków 2011

 <<< Vladimír Bartošek, dodatek do czasopisma "Typographia" (1930)

 


<<< "The 2x2 game", project okładki Don Ross (1976)

 


<<< "HYBR!D", projekt okładki albumu: Felipe Pantone (2013-14)

 


<<< "British Architecture", projekt okładki: Toshihiro Katayama (1968)

 


<<< "New direction in American Architecture", projekt okładki: Wanda Lubelska (1977)

 

 

Magdalena Frankowska – projektantka, współzałożycielka Fontarte – studia graficznego i niezależnego mikrowydawnictwa, współautorka (wraz Arturem Frankowskim) książki Henryk Berlewi (2009). Kuratorka wystaw najnowszej polskiej grafiki użytkowej . Gromadzi, zbiera i przechowuje (analogowo i wirtualnie) wybrane realizacje graficzno-wydawnicze z ostatnich kilkudziesięciu lat tworząc osobisty zalążek muzeum designu.
(www.fontarte.com)

 

Korzystając z serwisu internetowego Fundacji Bęc Zmiana wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Pliki cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.